Prowadził ciągnik siodłowy, choć nie miał właściwego prawa jazdy, badań lekarskich i psychologicznych

9 sierpnia 2022

Kierował ciągnikiem siodłowym na „ekspresówce”, choć nie posiadał do tego uprawnień. Mężczyzna miał tylko prawo jazdy kategorii B. Swoje aktywności rejestrował na konto innej osoby, ponieważ nie mógł wyrobić własnej karty do tachografu. Dalszą jazdę uniemożliwili mu inspektorzy mazowieckiej Inspekcji Transportu Drogowego.

 

fot. MITD

 

W poniedziałek rano na ekspresowej „siódemce” koło Grójca patrol ITD zatrzymał do kontroli drogowej ciągnik siodłowy. Kierowca pojazdu należącego do polskiej firmy nie powinien w ogóle wyjechać ciężarówką na drogę publiczną. Mężczyzna miał tylko prawo jazdy kategorii B, choć powinien mieć również uprawnienia kat. C. Oprócz tego nie posiadał wymaganych badań lekarskich i psychologicznych oraz kwalifikacji wstępnej. W tej sytuacji kierowca nie mógł wyrobić własnej karty do tachografu. Rejestrował swoje aktywności na konto innej osoby. Inspektorzy zakazali mężczyźnie dalszej jazdy ciężarówką i ukarali go mandatem za bezprawne posługiwanie się cudzą kartą kierowcy. Karta ta została też zatrzymana i będzie przesłana do organu wydającego.

Za użytkowanie cudzej karty w tachografie zatrzymano również prawo jazdy (kat. B) kontrolowanego kierowcy na trzy miesiące. To nie jedyne konsekwencje dla kierowcy. Inspektorzy skierowali do sądu wniosek o ukaranie za prowadzenie pojazdu ciężarowego bez wymaganych uprawnień. Z powodu naruszeń stwierdzonych w trakcie kontroli wszczęto postępowanie administracyjne wobec przewoźnika drogowego oraz osoby zarządzającej transportem w przedsiębiorstwie. Grożą im kary pieniężne.

Źródło: MITD

Tags