• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Radni przeciwko udzieleniu prezydentowi Radomia absolutorium

28 sierpnia 2020

Radomscy radni nie udzielili prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2019, a wcześniej odrzucili związane z tym sprawozdanie finansowe. Wynik był identyczny, jak przy głosowaniu nad wotum zaufania.

 

Prezydent bez absolutorium (fot. archiwum)

 

To kolejny rok z rzędu, kiedy Radosław Witkowski nie uzyskuje od radnych Prawa i Sprawiedliwości absolutorium. W ubiegłym roku z takim stanowiskiem nie zgodziła się Regionalna Izba Obrachunkowa, która uznała, że budżet Radomia za 2018 rok został wykonany prawidłowo. Mimo to radni PiS zaskarżyli uchwalę RIO do sądu administracyjnego, a ten ostatecznie przyznał rację prezydentowi Radomia. Teraz też RIO wydała na temat wykonania budżetu za 2019 rok opinie pozytywną.

Podczas dzisiejszej sesji tę historię przypomniała przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. - Rok temu naraziliście miasto na utratę prestiżu. Budżet to matematyka. Z popełnionych błędów należy wyciągać wnioski i mam nadzieję, że to zrobicie - zwróciła się do kolegów z PiS Marta Michalska-Wilk. Podobnie mówiła Magdalena Lasota (KO): - Z matematyką się nie dyskutuje. Nie głosujemy za tym, czy nam się prezydent podoba, czy nie. Czy go lubimy, czy nie - podkreślała. A Dawid Ruszczyk (KO) dodał: - Cyfry się zgadzają.

Planowane wydatki budżetu Radomia w 2019 roku wyniosły 1 mld 347 mln zł, a zrealizowano je w wysokości 1 mld 440 mln zł. Dług wyniósł 596 mln zł, pokryto go z obligacji komunalnych, kredytów i pożyczek.

Rachunki zgodziły się również podczas głosowania: 12 radnych (KO plus radny niezależny) było za udzieleniem absolutorium prezydentowi, 16 (PiS) przeciw.

bdb

Tags

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *