„Administrator” chce budować bloki mieszkalne przy ul. Józefowskiej. To działki miasta

25 stycznia 2023

RTBS „Administrator” chce budować w Radomiu kolejne mieszkania na wynajem. Miałyby one powstać na działkach należących do miasta przy ul. Józefowskiej. Gminna spółka zwróciła się do prezydenta Radomia z wnioskiem o wniesienie do niej w drodze aportu gruntowych o powierzchni 7,8 tys. m. kw., wartych niecały milion złotych. Na taką operację zgodę musi wyrazić rada miejska.

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

Projekt uchwały w tej sprawie trafi na najbliższą (30 stycznia) sesję rady. W uzasadnieniu czytamy m.in. że budowa nowych bloków mogłaby służyć "rozwijaniu budownictwa mieszkaniowego w systemie „na wynajem” (zwanym TBS), " przez wybudowanie nowych bloków oraz, że "Taka inwestycja byłaby ważnym krokiem w stronę rozwiązania problemów mieszkaniowych na lokalnym rynku"

Uzasadnienie do projektu uchwały podaje także inne argumenty za zaproponowanym rozwiązaniem: " System mieszkań „na wynajem” cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców, których nie stać na zakup mieszkania lub jego wynajem na rynku prywatnym. Od wielu lat istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na tego typu inwestycje mieszkaniowe. W ostatnim czasie dodatkowym utrudnieniem dla osób zainteresowanych kupnem mieszkania stał się wzrost kosztów kredytów i ich niższa przyznawalność".

Czas oczekiwania to osiem lat

"W latach 1997-2004 Spółka RTBS „Administrator” oddała do użytkowania 26 budynków wielorodzinnych z 1 123 lokalami mieszkalnymi na wynajem. Wszystkie są na bieżąco wynajmowane. Lista wniosków oczekujących na przydział mieszkania jest bardzo długa, natomiast z uwagi na brak nowych lokali, mieszkania są przydzielane wyłącznie po rezygnacji aktualnych lokatorów. Biorąc pod uwagę, że obecnie na propozycję wynajmu mieszkania oczekuje 216 wniosków, a w 2022 roku Spółka podpisała tylko 24 nowe umowy, czas oczekiwania na lokal mieszkalny to obecnie około 8 lat" - dowiadujemy się również z uzasadnienia.

Budowa rozłożona na dwa lata

"Administrator" planuje budowę dwóch bloków z 90 mieszkaniami. - W ten sposób wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, których, zwłaszcza przy obecnym poziomie stóp procentowych, nie stać na zakup mieszkania lub na jego wynajęcie na rynku prywatnym. Zakładamy, że w tym roku powstanie program funkcjonalno-użytkowy nowych budynków, a sama budowa rozpocznie się w przyszłym roku. Spółka zamierza też pozyskać zewnętrzne finansowanie. Chcemy cały projekt zrealizować w taki sposób, aby wysokość czynszu była konkurencyjna - napisał w mediach społecznościowych prezydent Radosław Witkowski.

Kapitał zakładowy „Administratora” wynosi obecnie 13 mln 827 tys. 595 zł i dzieli się na 25tys. 468 udziałów o wartości 542 tys, 94 zł każdy, z czego miasto posiada 86,24 proc. udziałów, natomiast 13,76 proc. należy do spółki RADPEC S.A. Na podstawie operatu szacunkowego wartość rynkowa nieruchomości przy ul. Józefowskiej została określona na
kwotę 973 tys. zł. Po przekazaniu nieruchomości spółce gmina obejmie 1 tys. 792 nowe udziały w podwyższonym kapitale spółki.

bdb

 

Tags