Reklama

Co z Iłżą miał wspólnego Bolesław Leśmian? W sobotę rocznica powstania „Biblioteczki…” poety

11 czerwca 2021

Tom „Łąka” z 1920 r.,”Napój ciernisty” z 1936 r., podróżny sakwojaż – m.in. takie „eksponaty” znajdują się w Biblioteczce Pana Leśmiana w Iłży, przypominającej gabinet związanego z miasteczkiem młodopolskiego poety. W sobotę, 12 czerwca świętować będzie ona swoje powstanie.

 

W 2017 r. odbyła się retrospektywna "wizyta" samego poety w Iłży ( fot. UMiG Iłża )

 

- Paczki nadchodziły do nas i nadchodziły przez wiele tygodni. Aż sami byliśmy w szoku. Oczywiście ogromnie się cieszyłyśmy, niezadowolony był chyba tylko listonosz - początki Biblioteczki Pana Leśmiana w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Iłży wspomina jej ówczesna dyrektorka, a dziś pracownica Powiatowego Instytutu Kultury.

Książki z osobistej biblioteki Bolesława Leśmiana, antykwaryczne wydania jego dzieł, publikacje o poecie, a także rozmaite bibeloty z epoki przekazał krakowski kolekcjoner i miłośnik Iłży Ryszard Górniak. Dzięki temu zaaranżowano jakby gabinet poety "Biblioteczka Pana Leśmiana" i prezentowane są tam dary. - Jesteśmy ogromnie wdzięczni za hojny dar. Samej biblioteki nie stać było na takie zakupy, brakowałoby nam też czasu na wieloletnie poszukiwania, tropienie eksponatów - twierdzi Teresa Niewczas.

W "Biblioteczce..." jest m.in. tom "Łąka" z 1920 r. czy "Napój ciernisty" z 1936r., oba wydane w serii "Pod Znakiem Poetów" w oficynie Jakuba Mortkowicza. Są też czasopisma w których Leśmian publikował , m.in. cenny egzemplarz "Wędrowca" z 1895 r. z wierszem "Sekstyny" czyli debiutem poety. Ten utwór podpisał "St. Lesman".  Klimat epoki przywołują bibeloty, np. dawne kryształkowe radio, sakwojaż na kapelusze, filiżanki czy książka telefoniczna.  Dowiemy się z niej, że w roku 1936/37 do Leśmiana, zamieszkałego przy ul. Marszałkowskiej 17 w Warszawie, dzwoniło się pod numer 87-484 a do Jana Brzechwy (czyli Jana Lesmana) rezydującego na Żurawiej 35 pod 95- 534.     

Wprawdzie to drugie urodziny "Biblioteczki....", ale impreza odbędzie się po raz pierwszy, w 2020 r. przeszkodziły obostrzenia pandemiczne.

Początek świętowania 12 czerwca, w sobotę. O godz. 15 zaplanowano spotkanie przed biblioteką w przy Rynku, skąd zebrani spacerkiem udadzą się do słynnego "Malinowego Chruśniaka" i tam będą czytać, oczywiście poezje Leśmiana. Około godz. 16.30, po powrocie do biblioteki ciąg dalszy przygód z twórczością poety, m.in. czytanie "Dziewczyny" w obcych językach, zwiedzanie "Biblioteczki...", recital oraz promocja książki Piotra Łopuszańskiego "Bywalec zieleni" i rozmowa Anny Spólnej z autorem o tej publikacji.

- A jeśli ktoś jeszcze, jakimś cudem, nie wie, co Leśmian miał wspólnego z Iłżą, albo chciałby się o tych związkach dowiedzieć więcej, albo zwyczajnie zanurzyć w wyśmienitą polską poezję, musi w sobotę wybrać się do Iłży - zachęca Renata Metzger, dyrektor Powiatowego Instytutu Kultury w Iłży.

Na wydarzenia zaprasza Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Iłży i Powiatowy Instytut Kultury.

Tags