Nowa, stała ekspozycja w Kamienicy Deskurów. Siłą Radomia był przemysł

22 kwietnia 2022

„Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989” –  to tytuł wyjątkowej wystawy odkrywającej historię radomskiego przemysłu, którą będzie można oglądać w Muzeum Historii Najnowszej Radomia w Kamienicy Deskurów w Rynku. Resursa, która jest organizatorem ekspozycji zaprasza na wernisaż dzisiaj, 22 kwietnia o godz. 19.

 

Wizualizacja sali wystawienniczej w Deskurach (Resursa)

 

Jednym z najważniejszych celów rewitalizacji Kamienicy Deskurów było stworzenie w tym miejscu przestrzeni koncentrującej wiele kulturalnych i społecznych inicjatyw. W ostatnim czasie szczególnie uwypuklona została społeczna strona Kamienicy. Ulokowanie tu głównego centrum pomocy uchodźcom z Ukrainy sprawiło paradoksalnie, że chyba już każdy radomianin wie, co to za obiekt i gdzie się znajduje. Oprócz prowadzonej tu od zeszłego roku czasowej działalności wystawienniczej, Resursa otwiera właśnie stałą ekspozycję „Przemysł – siła miasta. Radom w latach 1918-1989”, która jest odpowiedzią na artykułowaną od dłuższego czasu przez radomian potrzebę ocalenia pamiątek rodzimego przemysłu.

Wystawa przypominać będzie o bogatej i niezwykłej historii Radomia w XX w. Możemy na niej zatem zarówno poczuć klimat międzywojennego Radomia, jak i przypomnieć sobie wygląd miasta z lat PRL. Zgromadzone eksponaty przywołują historię wielu znanych zakładów przemysłowych oraz topowe marki produktów, z którymi kojarzy się Radom. Zapewne starsi do wystawy będą wracać z sentymentu, a młodsi – aby poznać ciekawą historię Radomia i radomskiego przemysłu, który jeszcze nie tak dawno stanowił o sile naszego miasta. Co istotne, wystawa zachęca do aktywności – będzie można przejechać się na niej rowerem, zrobić sobie zdjęcie w kolejce przed sklepem, czy skorzystać z telefonicznego aparatu z tarczą.

Wejście na wystawę jest bezpłatne. Godziny otwarcia: poniedziałek - piątek, niedziela 10-18. Ostatnie wejście jest możliwe na godzinę przed jej zamknięciem. W soboty wystawa nieczynna.

W tych samych godzinach na poziomie -1 Kamienicy Deskurów, Resursa prowadzi też wystawy czasowe. Obecnie można tu oglądać ekspozycję „Skąd to? Historia artykułów codziennego użytku”.

Źródło: Resursa Radom

Tags