Reklama

Oszukany przez fałszywego bankowca stracił ponad 60 tys. zł. Tym razem oszust przekonał młodego człowieka

27 listopada 2023

Nie tylko starsze osoby dają się im oszukiwać. W historię opowiedzianą przez fałszywego pracownika banku uwierzył tym razem młody radomianin. Podszywający się pod bankowca mężczyzna poinformował pokrzywdzonego, że zgromadzone na jego rachunku pieniądze są zagrożone i aby je ratować musi przelać swoje oszczędności na techniczne konta banku. Oszukany stracił ponad 60 tys. zł.

 

Zdjęcie ilustracyjne (fot. KMP Radom)

 
W miniony piątek radomscy policjanci otrzymali zgłoszenie dotyczące wyłudzenia ponad 60 tys. zł. - Do młodego mieszkańca Radomia zadzwonił mężczyzna przedstawiający się za pracownika banku. Oszust poinformował, że pieniądze na jego koncie są zagrożone i aby je uratować musi przelać je na konta techniczne banku. Niestety pokrzywdzony uwierzył w opowiedzianą historię. Zgodnie ze wskazówkami fałszywego bankowca, mężczyzna przelał kilkadziesiąt tysięcy złotych na dwa rachunki bankowe. Kilka tysięcy złotych przekazał także oszustowi udostępniając mu kody mobilnej płatności - opisuje mechanizm oszustwa Justyna Jaśkiewicz.

Oszukany stracił ponad 60 tys. zł. Postępowanie w tej sprawie prowadzą teraz policjanci z trzeciego komisariatu.

Policja niezmiennie apelujemy o rozsądek przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych. - Zawsze należy zweryfikować tożsamość dzwoniącej osoby. Każdą telefoniczną prośbę o przesłanie pieniędzy lub podanie danych do konta bankowego powinno się traktować jako próbę oszustwa. Pracownicy banku nigdy nie proszą o podanie loginu i hasła do konta bankowego, ani kodu autoryzacyjnego SMS. Nie polecają też instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta. - Zachowajmy czujność i nigdy nie działajmy pod wpływem emocji. Gdy usłyszymy tego typu historie najlepiej rozłączmy się, a po chwili sami skontaktujmy się ze swoim bankiem. Najlepiej osobiście w placówce banku zweryfikować usłyszaną historię. Pamiętajmy też, że oszuści często podszywają się pod inne numery telefonu. Miejmy świadomość, że połączenie pochodzące z numeru banku nie oznacza, że dzwoni do nas pracownik banku - radzi Justyna Jaśkiewicz.

O wszelkich próbach wyłudzenia pieniędzy należy natychmiast poinformować policję.

kat

 

Tags
Reklama