Retrospotkanie w Resursie. Bohaterem legendarny major Brzęk-Osiński

10 października 2022

Resursa i społeczność skupiona wokół portalu Radom.Retrospekcja zapraszają we wtorek, 11 października o godz. 18 na kolejne Retrospotkanie. Bohaterem będzie major Brzęk – Osiński. Jego postać Resursa przypomni nieprzypadkowo; właśnie mija 130. rocznica urodzin tego legendarnego radomianina

 


Spotkanie poprowadzi wachmistrz Marcin Tuzinek ze Stowarzyszenia Szwadron Radomski w barwach 11. Pułku Ułanów Legionowych, który dodatkowo zaprezentuje miniwystawę swoich pamiątek kawaleryjskich związanych z wyżej wspomnianym pułkiem, który major „Brzęk" – jako organizator i dowódca Szwadronu Radomskiego – współtworzył i w którym służył.

- Uczestnicy spotkania będą mieli również okazję poznać słynną orzechówkę Osińskiego, zwaną majorówką. Każdy z gości spotkania otrzyma również drobny upominek-niespodziankę – podkreśla Paweł Puton z Resursy.

Przypomnijmy: major Michał Tadeusz Brzęk - Osiński żył w latach 1892-1983 i był znanym w Radomiu i regionie radomskim kawalerzystą, działaczem związkowym (legionowym), przedsiębiorcą, politykiem i społecznikiem. Mając na uwadze całokształt dokonań, śmiało można więc zaliczyć jego osobę do panteonu najbardziej zasłużonych postaci w najnowszej historii naszego miasta. Gdyby nie on, Radom wyglądałby dzisiaj zupełnie inaczej. Dla zainteresowanych na koniec spotkania wyświetlony zostanie film dokumentalny Resursy „Radomski legionista. Michał Tadeusz Brzęk-Osiński".

Tags