Taka kapliczka jest rzadkością. Ta w Pakosławiu została pieczołowicie odrestaurowana

15 grudnia 2022

Jest oryginalna, wyjątkowa. Powstała między 1700, a 1799 r. i jest najstarszym tego typu zabytkowym obiektem w regionie radomskim. XVIII-wieczną kapliczkę w Pakosławiu koło Iłży poddał renowacji wraz z partnerami powiat radomski. Prace konserwatorskie kosztowały 175 tys. zł.

 

 

fot. Starostwo Powiatowe Radom

 

– Wydawać by się mogło, że jest to drobna sprawa, za niewielkie pieniądze, bo przecież robiliśmy już inwestycje warte miliony. Jednak z punktu widzenia kulturowego i dziedzictwa narodowego jest to bardzo ważna sprawa i ważny moment. Chodzi o to, aby w czasach nowoczesności, nie zgubić i nie zapomnieć o takich perełkach – podkreśla Waldemar Trelka, starosta radomski.

Kapliczka ma formę kolumny, zwężającą się ku górze, wspartej na okrągłej podstawie i zwieńczonej grupą rzeźbiarską przedstawiającą św. Jana Chrzciciela i Jezusa Chrystusa w scenie chrztu Jezusa w Jordanie. Kapliczka posiada szczególne walory naukowe, historyczne i artystyczne.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytów przekazał na odnowę kapliczki 80 tys. zł, powiat radomski 70 tys. zł, a Miasto i Gmina Iłża ponad 25 tys.zł.

Starosta radomski podziękował m.in. Annie Postule i jej rodzicom: Marii i Władysławowi. Pani Anna jako właścicielka gruntów użyczyła część swojej działki na potrzeby realizacji prac budowlanych i zabezpieczenia podstawy zabytku. Wykonawcą była Korporacja Budowlana Darco z Radomia.

bdb, kat

Tags