Uważaj na podejrzane SMS-y z urzędu pracy i ZUS! Pod instytucje podszywają się oszuści

23 maja 2023

Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu i Zakład Usług Społecznych ostrzegają przed oszustami, którzy podszywają się pod te instytucje rozsyłając szkodliwe SMS-y. Nie należy ich otwierać, a tym bardziej na nie odpowiadać!

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

-  Jeśli otrzymałeś SMS-a od nadawcy ,,Program PUP'' z linkiem do darmowego kursu języka obcego nie klikaj w niego. To spam! Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu nie rozsyła do klientów żadnych linków.Tego rodzaju szkodliwe incydenty można zgłosić poprzez stronę https://cert.pl/ - radzi Barbara bednarz z radomskiego pośredniaka.

Również ZUS ostrzega przed fałszywymi wiadomościami SMS rozsyłanymi przez oszustów. - Nie należy klikać w podejrzane linki, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia przestrzega ubezpieczyciel.

- Ostrzegamy przed fałszywymi wiadomościami rozsyłanymi przez oszustów w celu wyłudzenia danych. Nie należy klikać w podejrzane linki zarówno mailowe, jak i w wiadomościach SMS, ani pobierać załączników niewiadomego pochodzenia - tłumaczy Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim. Jak dodaje, wiadomości SMS o odebraniu nieodebranego świadczenia ZUS, z prośbą o jak najszybsze jego otrzymanie i konieczności przejścia do linku, nie są wysyłane przez ZUS. - Nie wysyłamy do nikogo wiadomości z linkami, w które należy wejść, nie prosimy też o podawanie danych wrażliwych niezabezpieczonymi kanałami komunikacji" – apeluje rzecznik.

ZUS zleca zachowanie szczególnej ostrożności w przypadku otrzymania wiadomości o podejrzanej treści, zwłaszcza informacji zawierających linki. W sytuacji, w której ktokolwiek z klientów ma wątpliwości, co do nadawcy otrzymanej korespondencji, proszony jest o kontakt z najbliższą placówką ZUS lub Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem: 22 560 16 00 lub adresem mailowym cot@zus.pl

kat

Tags