• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

„Wieczór z gwiazdą” w Elektrowni. Gośćmi będą liderzy Skaldów: bracia Zielińscy

24 sierpnia 2021

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza w niedzielę, 22 sierpnia, o godz.17 na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Wieczór z gwiazdą”. Tym razem gośćmi będą liderzy legendarnej grupy Skaldowie – Jacek i Andrzej Zielińscy.

 

Andrzej i Jacek Zielińscy (fot. archiwum artysty)

 

Skaldowie to jeden z najpopularniejszych polskich zespołów przełomu lat 60 i 70 XX wieku. Grupa zawiązała się w Krakowie latem 1965 roku z inicjatywy braci Andrzeja (śpiew, fortepian, organy Hammonda) i Jacka (śpiew, trąbka, skrzypce) Zielińskich. Jeszcze w tym samym roku oficjalnie zadebiutowała na II Krakowskiej Giełdzie Piosenki w październiku 1965 r., zdobywając pierwsze miejsce.

W latach 1967–1980 Skaldowie wydali szereg albumów w Polsce, NRD, ZSRR i Czechosłowacji. Stopniowo wzbogacali swoje brzmienie i poszerzali repertuar – od bigbitu zabarwionego „góralszczyzną” i elementami muzyki klasycznej po rock progresywny z elementami jazz-rocka. Zespół zdobył ogromną popularność, był wielokrotnie nagradzany, a jego występy cieszyły się sporym powodzeniem.

Wybuch stanu wojennego i decyzja Andrzeja Zielińskiego o pozostaniu w USA spowodowały zawieszenie działalności grupy w 1981 r. Zespół reaktywował się dopiero w 1987 roku z inicjatywy Jacka i z pewnymi zmianami w składzie. Dwa lata później ukazała się ich pierwsza od dziewięciu lat płyta. Od tamtej pory Skaldowie regularnie nagrywają i koncertują, wydawane są też dotychczas nieznane nagrania z lat 60. i 70.

Skaldowie pojawili się w takich filmach, jak „Mocne uderzenie” Jerzego Passendorfera i „Kulig” Stanisława Kokesza, w obu śpiewali swoje utwory. Ponadto Andrzej Zieliński napisał muzykę do filmu „Jak to się robi” Andrzeja Kondratiuka.

Rozmowę  z muzykami poprowadzi Włodzimierz Izban – tenor, reżyser, założyciel i pierwszy dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie.

Bilety w cenie; 15 zł normalny, 7 zł ulgowy. Ilość miejsc ograniczona.

Informacje pod nr tel. 48 383 60 77, 48 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl.

 

 

 

Tags