Z kamerą bezpieczniej

15 grudnia 2006
Zaczęło się dwa lata temu od budowy nowoczesnych recepcji w wieżowcach. Dziś są kolejne projekty zabezpieczania budynków spółdzielni. To była w Radomiu kompletna nowość – przypomina wiceprezes d.s. technicznych w SM Nasz Dom Tadeusz Krzemiński. – Wiele osób, w tym mieszkańcy bloków, przyjmowali ją z wielką ostrożnością, a nawet sceptycyzmem. Recepcja przy ul. Żeromskiego 114

Dziś nie ma po tych obawach śladu. – Jestem bardzo zadowolona z tego rozwiązania – zapewnia mieszkanka bloku przy ul. Żeromskiego 114 Alina Mazur. – To był dobry pomysł.

Recepcje powstały najpierw w dwóch wieżowcach – właśnie przy ul. Żeromskiego 114 i Żeromskiego 112. Potem – w kolejnych sześciu. Mieszkańcy zamiast tradycyjnego domofonu korzystają z urządzenia, które otwiera drzwi do klatki schodowej po wprowadzeniu osobistego kodu. Klatka schodowa jest też monitorowana, a nad całością czuwa dyżurujący recepcjonista. Tym samym spółdzielnia stworzyła 40 dodatkowych miejsc pracy, zatrudniając bezrobotnych dotąd mieszkańców spółdzielni. Kończą się prace przy kolenych recepcjach

Teraz kończy się pierwszy etap wprowadzania recepcji w wieżowcach. Trwają ostatnie prace w dwóch blokach – przy ul. Kelles-Krauza 34 i 36a. Ale to nie koniec. – Trwają prace studialne dla budynków kilkuklatkowych, zlokalizowanych po sąsiedzku na określonym  – wyjaśnia prezes Krzemiński. – Siedziba portiera znajdowałaby się wówczas w podobnej odległości od wszystkich budynków, gdzie zainstalowane byłyby maszty.

W pierwszej kolejności takie rozwiązanie zastosowane będzie w rejonie ulic Niedziałkowskiego – Staszica, gdzie nadzorowanych byłoby 131 mieszkań, a następnie dla bloków przy ul. Słowackiego 5a i 5b. – Przewidujemy także zainstalowanie kamer w windach oraz zastąpienie wejściowych kodów do mieszkań, elektronicznymi kluczami – dodaje prezes Krzemiński.

Spółdzielnia przygotowuje również koncepcję monitorowania całego osiedla Nad Potokiem.