Reklama

Z Kozienic do Warszawy pociągiem. Samorząd województwa mazowieckiego dofinansuje budowę linii kolejowej

5 grudnia 2023

Nowa, jednotorowa i zelektryfikowana linia kolejowa Świerże Górne – Dobieszyn połączy trasę kolejową nr 77 (Janików – Świerże Górne) z „ósemką” z Warszawy do Radomia. Będzie mierzyła 23,5 km. Projekt zakłada również budowę: 5 punktów obsługi pasażerskiej, 2 mostów kolejowych oraz usunięcie 23 kolizji z drogami.

 

Zdjęcie ilustracyjne

 

Zarząd województwa mazowieckiego przeznaczył na realizację inwestycji 45 mln zł. Umowę dotacyjną podpisali dzisiaj marszałek Adam Struzik, wicemarszałek Rafał Rajkowski i burmistrz Kozienic Piotr Kozłowski.

Ambitny i potrzebny

Jak zaznacza marszałek Struzik, to bardzo ambitny i potrzebny projekt, który zmieni komunikacyjne oblicze regionu radomskiego i znacznie polepszy komfort podróżowania z i do Kozienic. – To jeden z czterech mazowieckich projektów linii kolejowych, które zostały zakwalifikowane do programu Kolej Plus. Chcemy wesprzeć i tę inwestycję niebagatelną kwotą 45 mln zł. To ogromna szansa na rozwój dla miasta i okolic – podkreśla marszałek.

Kolej w Kozienicach to temat, o którym mówi się od lat. Budowa linii kolejowej będzie oznaczała lepszy i szybszy dojazd do Radomia i Warszawy, ale także nowe możliwości rozwojowe dla miasta i powiatu. Wicemarszałek Rafał Rajkowski przypomina, że zgodę na dofinansowanie linii wyrazili radni województwa mazowieckiego. – Bez naszej pomocy finansowej projekt nie miałby szansy na powodzenie. Jego całkowita wartość to 321 mln zł, gminy muszą zapewnić 15-procentowy wkład własny do projektu. To aż 48 mln zł. Postanowiliśmy więc pomóc w realizacji tego ważnego dla mieszkańców Kozienic i ziemi radomskiej projektu. Nasz udział to 45 mln zł, czyli praktycznie całość wkładu własnego. Dokładnie tyle, aby zapewnić realizację i powodzenie tej inwestycji - wyjaśnia wicemarszałek.

Gmina z gminą

Liderem projektu „Kolej w Kozienicach – likwidacja regionalnego wykluczenia komunikacyjnego” jest tutejsza gmina. Do projektu przystąpiła również gmina Głowaczów, przez którą ma przebiegać trasa kolei. Oba samorządy wystąpiły do zarządu województwa z wnioskiem o wsparcie finansowe inwestycji.

Zgodnie z podpisaną umową samorząd województwa mazowieckiego przekaże gminie Kozienice, liderowi projektu, 45 mln zł w formie dotacji. Pieniądze będą przekazywane w latach 2026–2028.

kat, bdb

Tags
Reklama