Dziecko w pralce. Sąd w apelacji złagodził oskarżonym kary

17 listopada 2020

Mężczyźni nie znęcali się nad małym dzieckiem, a jedynie pozbawili je wolności – uznał sąd II instancji i obniżył oskarżonym wysokość kary za to, że na kilka sekund zamknęli niespełna dwulatka w pralce. Wyrok jest prawomocny.

 

 

W styczniu 2019 roku prokuratura oskarżyła dwóch mężczyzn: 23-letniego partnera matki dziecka oraz jego 19-letnigo znajomego (obaj opiekowali się dwulatkiem podczas nieobecności matki) o znęcanie się fizyczne i psychiczne ze szczególnym okrucieństwem nad niespełna dwuletnim chłopcem. Zdaniem śledczych, umieszczając dwulatka w pralce, mężczyźni narazili chłopca na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.

Przypomnijmy: mężczyźni nagrali z tego zdarzenia filmik i umieścili go w sieci. W internecie pojawiły się też zdjęcia, na których widać chłopca z zapalonym papierosem w ustach.

W listopadzie 2019 roku Sąd Rejonowy w Radomiu wydał wyrok w tej sprawie. Partner matki dziecka Tomasz K. został skazany na 1,5 roku więzienia, a jego 19-letni znajomy Adam B. na rok.

- Dzisiaj sąd rozpoznał apelację obrońców oskarżonych i prokuratury. Sąd Okręgowy w Radomiu dokonał uzupełnienia materiału dowodowego - przeprowadził dowód z opinii łącznej biegłych: psychiatry i psychologa. W oparciu o tę opinię dokonał zmiany kwalifikacji czynu i opisu czynu przypisywanego oskarżonym. Sąd uznał, że nie ma podstaw do zastosowania opisu czynu odpowiadającego znęcaniu się nad dzieckiem, a jedynie do pozbawienia wolności dziecka, uznając że dziecko zostało pozbawione wolności poprzez krępowanie jego ruchów, przytrzymywanie i umieszczenie na 9 sekund w pralce - mówi rzecznik Sadu Okręgowego w Radomiu Arkadiusz Guza.

W związku ze zmianą kwalifikacji czynu, sąd złagodził również zasądzone wobec oskarżonych kary pozbawienia wolności. - W przypadku jednego oskarżonego jest to złagodzenie z roku i sześciu miesięcy do jednego roku pozbawienia wolności, w przypadku drugiego z jednego roku pozbawienia wolności do ośmiu miesięcy. Wyrok jest prawomocny, podlega wykonaniu - dodaje rzecznik SO w Radomiu. Zaznacza jednocześnie, że od tego wyroku przysługuje jeszcze nadzwyczajny środek odwoławczy do Sądu Najwyższego w postaci kasacji.

bdb

Tags