Radni przeciwko udzieleniu prezydentowi Radomia absolutorium

28 sierpnia 2020

Radomscy radni nie udzielili prezydentowi Radosławowi Witkowskiemu absolutorium za wykonanie budżetu za rok 2019, a wcześniej odrzucili związane z tym sprawozdanie finansowe. Wynik był identyczny, jak przy głosowaniu nad wotum zaufania.

 

Prezydent bez absolutorium (fot. archiwum)

 

To kolejny rok z rzędu, kiedy Radosław Witkowski nie uzyskuje od radnych Prawa i Sprawiedliwości absolutorium. W ubiegłym roku z takim stanowiskiem nie zgodziła się Regionalna Izba Obrachunkowa, która uznała, że budżet Radomia za 2018 rok został wykonany prawidłowo. Mimo to radni PiS zaskarżyli uchwalę RIO do sądu administracyjnego, a ten ostatecznie przyznał rację prezydentowi Radomia. Teraz też RIO wydała na temat wykonania budżetu za 2019 rok opinie pozytywną.

Podczas dzisiejszej sesji tę historię przypomniała przewodnicząca klubu radnych Koalicji Obywatelskiej. - Rok temu naraziliście miasto na utratę prestiżu. Budżet to matematyka. Z popełnionych błędów należy wyciągać wnioski i mam nadzieję, że to zrobicie - zwróciła się do kolegów z PiS Marta Michalska-Wilk. Podobnie mówiła Magdalena Lasota (KO): - Z matematyką się nie dyskutuje. Nie głosujemy za tym, czy nam się prezydent podoba, czy nie. Czy go lubimy, czy nie - podkreślała. A Dawid Ruszczyk (KO) dodał: - Cyfry się zgadzają.

Planowane wydatki budżetu Radomia w 2019 roku wyniosły 1 mld 347 mln zł, a zrealizowano je w wysokości 1 mld 440 mln zł. Dług wyniósł 596 mln zł, pokryto go z obligacji komunalnych, kredytów i pożyczek.

Rachunki zgodziły się również podczas głosowania: 12 radnych (KO plus radny niezależny) było za udzieleniem absolutorium prezydentowi, 16 (PiS) przeciw.

bdb

Tags